Tapu Harcı Nedir, Nasıl Hesaplanır, Kimler Ödemek Zorundadır?

Tapu Harcı Nedir

Konut kredisi kullanarak bir ev sahibi olmak istiyorsunuz. Kredi taksitlerini, bankaya ödeyeceğiniz masrafları hesapladınız, gerekli olabilir diye de kenara bir miktar para ayırdınız. Tüm masraflarınız bu kadar mı?

Konut kredili ya da konut kredisiz şekilde bir ev sahibi olduğunuzda tüm masraflarınızdan bağımsız olarak bir de tapu işlemleri için bir tapu harcı ödemeniz gerekir. Tapu harcı sadece evi alan kişi için değil, aynı zamanda evi satan kişi için de geçerli olmakla beraber eşit tutarlardadır.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır

Alacağınız eve göre ödemeniz gereken tapu harcı değişir. Evin gerçek alım-satım değeri üzerinden bir yüzde hesabı ile tapu harcı belirlenir. Bu oran her sene Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından güncellenir. 2019 için tapu harcı evin satış bedelinin binde 20’sidir.

Bu hesapla, 100.000TL’na alınmış bir evin tapu harcı, evi satan ve alan için ayrı ayrı olmak üzere 1.000 TL’dir. Ev sahipleri genelde satış işleminde tapu harcını alıcıya ödetmek ister. Ödenecek tutar hesaplandıktan sonra tapu harcı bedelinin satıcıya ödenecek ev bedelinden düşülmesinin bir sakıncası yoktur. Ancak yükümlülüğün her iki tarafa da ait olduğu, sadece alıcı ya da satıcının tek başına tapu harcından sorumlu tutulamayacağı unutulmamalıdır.

Binde 20’lik oranın hesaplanacağı evin satış bedeli, gerçek satış bedeli olmalıdır. Tapuda ev için belirlenmiş değer üzerinden ya da gerçek satış bedeli dışında belirtilmiş herhangi bir bedel üzerinden harç hesaplaması yapılır ve aslında daha yüksek tutarlarla satış işleminin yapıldığı anlaşılırsa taraflara cezai işlem uygulanır.

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmuş bir kişi bu durumda evin satış bedelini kredi bedelinden düşük gösteremez. Satış bedelinin kullanılan konut kredisi değerine eşit olması bile çok sık rastlanan bir durum değildir. Bankaların 2. ev ipoteği alma durumu dışında ev değerinin %75’inden fazlasına konut kredisivermediği bilindiğinden konut kredisi tutarı üzerinden satış bedeli gösterilen işlemlere de şüpheyle yaklaşılabileceği unutulmamalıdır.

Beklenmedik bir zamanda cezai yaptırımlara maruz kalmamak için tüm ödemelerinizi kuralına uygun şekilde yapmanız önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir